70 let založení Českého svazu chovatelů v Podolí
V letošním roce naše základní organizace českého svazu chovatelů v Podolí oslaví 70. výročí svého založení. Chtěl bych nahlédnout do historie, kdy v roce 1942 byl založen „Spolek chovatelů hospodářského zvířectva v Podolí“.
Při založení měl spolek 38 členů a v roce 1943 dokonce 66 členů. V době okupace byla chována převážně nečistokrevná zvířata. Po skončení 2. světové války se počet členů podstatně snížil a to na 26 členů, kde zůstali jen ti opravdoví chovatelé. Jedni ze zakladatelů organizace byli: Alois Mucha, Arnošt Macháček, František Jaroš, Antonín Tomášek a Jan Tománek. Předsedou spolku byl zvolen př. Alois Mucha. V té době byl hodně rozšířen odbor chovatelů koz, o který se svědomitě staral přítel Tománek. V obci bylo registrováno 24 chovatelů koz v kontrole užitkovosti. V podolském spolku bylo organizováno i 7 chovatelů ze sousední obce Bedřichovice. V dalších letech byla činnost spolku nevýrazná, kdy byl zaznamenán další úbytek členů až na 17 chovatelů.
V letech 1964 až 1965 byl znovu proveden nábor nových chovatelů, kdy byl zvolen předsedou spolku přítel Rostislav Vránek. Byla propagace pro chov čistokrevných králíků, holubů a drůbeže. V roce 1968 dosáhl počet chovatelů téměř 60 členů. Př. Vránek navázal kontakt s vysokou školou veterinární, kam chovatelé dodávali mladé králíky na výzkum. V roce 1971 přešli chovatelé z Bedřichovic do své nově založené organizace a stav se snížil na 50 členů. V základní organizaci po dobu 3 let byl organizován chov psů, který byl v roce 1975 pro slabou činnost zrušen a 12 chovatelů bylo převedeno do jiných organizací. Za předsednictví přítele Vránka se nejvíce ve výboru angažovali: přítel Truksa Antonín, Jaroš František, Macháček Arnošt, Kryštof Jiří, Drlík Antonín, Jaroš Jiří, Přikryl Miroslav, Kubeš Ludvík a Válek Jan.
V roce 1978 pro stáří odstoupil př. Vránek z funkce předsedy funkci převzal přítel Miroslav Přikryl. Organizace se opět rozšířila o mnoho mladých chovatelů, o které se mimořádně staral přítel Kubeš Ludvík. V té době se rozšířil chov exotických ptáků a ZO měla 46 členů.
Hlavní činností chovatelských organizací je výstavní činnost. V březnu roku 1978 na ustavující schůzi organizací Podolí, Šlapanice, Tvarožná a Holubice byly stanoveny podmínky soutěžních výstav mezi ZO. Soutěžilo se o putovní pohár. První soutěžní výstava byla 29. – 30. července 1978 ve Tvarožné. Po dvou letech soutěžení ZO Holubice odstoupila ze soutěže a na její místo nastoupila ZO Sokolnice, která vydržela do roku 1989. V roce 1995 ZO Šlapanice po pátém vítězství dostala putovní pohár na trvalo a od roku 1996 se uskutečnila soutěžní výstava jen čtyřikrát, z toho ZO Podolí byla třikrát vítězem a je držitelem putovního poháru. Až do roku 1988 byly pořádány výstavy v prostorách dvora Sokolovny, kdy byl dvůr upraven pro sportovní činnost. Od té doby pořádáme pravidelně „Tradiční pouťové výstavy“ v prostorách zemědělského družstva v Podolí. Vedení družstva nám vychází maximálně vstříc za což jsme mu velmi vděčni. Pravidelnými výstavami budeme i nadále seznamovat veřejnost s naší prací, která, aby byla úspěšná musí se vyznačovat láskou, zanícením a elánem. I zde v chovatelství platí, že kvalita práce a nadšení pro věc jsou rozhodujícími. Průměrnost nic nepřináší a je brzy zapomenuta, jako by nebyla. Krása, která nemá obdivovatele je k ničemu.
Vystavujeme nejen na místních výstavách, ale i na oblastních, krajských, speciálních i evropských. Úspěchem naší organizace je chov krátkosrstých králíků – rexů, kde čtyři chovatelé jsou organizováni ve speciálním klubu rexů. Na svých speciálních výstavách pořádaných 1x ročně za účasti chovatelů z celé naší republiky, Slovenska a Německa. Přítel Drlík Ant. vystavuje již 38 let, kde získal v nejvyšší klubové soutěži titul „Mistr klubu“ již 11x, Přikryl Petr – 8x, Přikryl Miroslav -2x. Dále získali 15x vítěze výstavy titul „Šampion“ a mnoho dalších špičkových ocenění. Můžeme být na jejich reprezentaci hrdi.
Základní organizaci byla udělena v roce1981 a 1985 čestná uznání za aktivní činnost od OV ČSCH Brno – venkov. Členům organizace byly uděleny svazové vyznamenání za zásluhy o chovatelství od ÚV ČSCH z Prahy.
3. stupeň – bronzový: př. Josefe Tománkové, Ant. Tomáškovi, Ant. Truksovi, Marii Fišerové, Jiřímu Jarošovi, Františku Grolichovi, Jaroslavu Chlupovi a Ant. Přichystalovi.
2. stupeň – stříbrný: Rostislavu Vránkovi, Fr. Jarošovi, Miroslavu a Petrovi Přikrylovým, Antonínu Krčkovi, Jiřímu Grolichovi a Jaromíru Čandrlovi.
1. stupeň – zlatý: Antonínu Drlíkovi.
Do roku 1990 byla také naše chovatelská činnost zaměřena na pomoc našemu hospodářství. Ročně jsme dodávali na výkup v průměru 20q králičího masa, 1.500 ks králičích kožek, 80 kožek z nutrií a na aukční trh 3 – 5 kozlíků nebo koziček. Také byla naše pomoc ZD při sezónních pracích.
V úseku kulturní činnosti pořádáme výstavy, přednášky veterinárních lékařů a zájezdy na výstavy. Nezapomínáme ani na chovatele, kteří se dožívají kulatých jubileí, nebo kteří pro stáří nebo nemoc své chovy zrušili. Takové navštívíme, pobesedujeme a dáme i nějakou pozornost.
Od roku 1990 celková činnost v chovatelství poklesla. Projevilo se to i v naši základní organizaci, kdy celkový počet členů se snížil na 14 členů. V roce 1997 odešli navždy z našich řad velmi aktivní a dlouholetí funkcionáři: př. Válek Jan, Krištof Jiří a jednatel Truksa Antonín. V posledních letech se nám podařilo získat do svých řad tři mladé chovatele. Snažíme se jim vyjít maximálně vstříc, aby jim chovatelský elán dlouho vydržel.
V současné době tvoří výbor ZO ČSCH v Podolí tito členové:
Přikryl Miroslav, Drlík Antonín, Grolich Jiří, Krček Antonín, Chlup Jaroslav, Čandrla Jaromír, Přichystal Antonín.
Předseda ZO ČSCH Podolí Přikryl Miroslav